ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է Հայաստանում Կանադայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Ռոնալդ Քյուրին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ հայ-կանադական հարաբերությունները կայուն զարգանում են, երկու երկրներն ունեն բարեկամության ու համագործակցության լավագույն ավանդույթներ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում ընդգծել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացման կարեւորությունը, բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցությունը:
Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու հայ-կանադական խորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացմանը, փոխայցերի ակտիվացմանը: Պարոն Քյուրի խոսքով՝ տարին յուրահատուկ է նրանով, որ նշվում է Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2018 թվականին Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացմանը: Կարեւորվել է համագործակցությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի, տեղեկատվական նոր տեխնոլոգիաների եւ այլ ոլորտներում:

RA NA Deputy Speaker Arpine Hovhannisyan Receives Ambassador of Canada to Armenia
On October 17, the RA NA Deputy Speaker Arpine Hovhannisyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Armenia John Ronald Kur.
Welcoming the Ambassador, Arpine Hovhannisyan has noted that the Armenian-Canadian relations sustainably develop, and the two countries have the best traditions of friendship and cooperation. In this context the RA NA Deputy Speaker has underlined the importance of the development of the inter-parliamentary relations and the active cooperation of the Friendship Groups.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Armenia expressed readiness to promote the further deepening of the Armenian-Canadian parliamentary relations and the activation of the mutual visits. In Mr Kur’s word, the year is special by the fact that the 25th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and Canada is marked.
During the meeting the sides touched upon the holding of Francophonie Summit in Armenia in 2018. The parties highlighted the cooperation in fighting corruption, in new information technologies and in other spheres.